Jūs esate čia:: Straipsniai Gyvybės išsaugojimo darbe amuletas - senolių išmintis šiandienos gyvenimui

Gyvybės išsaugojimo darbe amuletas - senolių išmintis šiandienos gyvenimui

semuksnis

Ilgai mąsčiau kaip turėčiau pradėti šį straipsnį – sausai nuo faktų ar nuo legendų pasakojimo. Tačiau prisiminiau kai ką kitą – kaip tai atsirado manyje. Taigi...

„Sabelijoje“ pradėjau darbuotis lygiai prieš trejus metus. Žinoma, buvo visko – naujam žmogui viskas neaišku, nesuprantama, įdomu. Bet dabar ne apie tai.

Kaip tik tuo metu buvo pradėta ruoštis kasmetinei darbų saugos aktualijų konferencijai. Darbai virė man dar tuo metu nematytu greičiu. Kadangi buvau dar naujokė – tai nelabai kas ir prileido prie detalesnio organizavimo. Tačiau iš šalies stebint sužavėjo du dalykai – noras kelti darbų saugos kultūrą ir noras suteikti tam simbolinę reikšmę, sudarant galimybę kiekvienam apsisaugoti nuo negandų darbe, nešiojant „Gyvybės išsaugojimo darbe“ amuletą su šermukšnio atvaizdu. „Gyvybės išsaugojimo darbe amuletas“... Kas jis? Kodėl jis toks svarbus?

Jau nuo mažens domėjausi augalais. Ačiū už tai močiutei. Ji vis sakydavo, kad visi augalai – gyvybės šaltinis, apsauga nuo ligų ir nelaimių. Gerai pamenu jos pastabas: jei šermukšnis pilnas uogų - ruduo bus šlapias, žiema šalta. Dar ir šiandien vis pasižiūriu į šio medžio raudonų uogų derlių. O mūsų senoliams šermukšnis juk buvo daug svarbesnis. Jie tikėjo, kad šermukšniai magiškai veikia dvasias, vaiduoklius ir klajojančias sielas, saugo nuo mirtinų ligų ir plėšrių žvėrių. Per audras su griausmais ir žaibais žmonės slėpėsi po jo šakomis, nes  šermukšnio šerdyje gyvena žemės žaibas, todėl dangaus žaibas jo neliečia.

Panaršiusi po „visagalį internetą“, apie šermukšnį radau štai ką: iš šermukšnio šakų druidai darydavo amuletus, kurie saugodavo ir gydydavo sielos ligas. Žiniuonių lazdelės taip pat buvo iš šermukšnių. Į maišelį įbėrus šermukšnio uogų ir pakabinus ant kaklo, nebaisūs jokie demonai. Sutrintą žievę degindavo, kad išbaidytų tamsiąsias jėgas. Šermukšnis padėdavo žmogui atskirti gerą maistą nuo blogo, saugodavo nuo priešų ir blogio, nepageidaujamos įtakos. Jis simbolizavo grožį, privatumą, taiką ir prieglobstį. Taigi, nori apsisaugoti nuo nelaimių, blogio ar priešų – nešioki šermukšnį.

Manau, todėl  UAB „Sabelija“, remdamasi senolių išmintimi apie šermukšnio galias, pasirinko jį kaip saugumo simbolį. Žinoma, šermukšnio simbolis buvo stilizuotas, „sumodernintas“. Šio simbolio reikšmę galime koduoti taip - šermukšnio šaknys simbolizuoja devynias verslo šakas, kurios lyg stogu yra pridengtos šermukšnio šakomis, saugančiomis nuo nelaimingų atsitikimų.  Šiandien MES tikime, kad šermukšnio simbolis, o tiksliau „Gyvybės išsaugojimo darbe amuletas“, saugos Lietuvoje veikiančių kompanijų darbuotojus, padeda dirbti produktyviai, pelningai ir svarbiausia - saugiai.

Skeptikai, ko gero, mintį apie moderniąją šermukšnio simboliką pavadintų kliedesiais ir pasiūlytų solidžiau, atsakingiau pažvelgti į saugų darbą. Gal... Tačiau remiantis kompanijos 15 metų patirtimi, galime pasakyti, kad geriausia apsauga nuo nelaimių darbe – saugoti save ir aplinkinius patiems kompanijų darbuotojams.  Taip, tai nėra lengva, ypač, jei darbdaviai saugiam darbui dėmesio skiria tik formaliai. Tačiau net ir sunkiausias kliūtis padeda įveikti ne kas kitas, o tikėjimas...

Erika Šliupaitė

Komentarai 

 
+3 #1 2010-10-23 17:54
Labai grazus simbolis. Grazi tradicija. Kuribingi Jus !
Cituoti
 

Naujas komentaras

Saugumo kodas
Atnaujinti